KONFERENCIÁK

A SzínMűHely Alapítvány konferenciáira, a színházat érintő aktuális és releváns kérdések megvitatására a hazai, a környező országok, sőt egész Európa neves színházi, elméleti és gyakorlati szakembereit, rendezőit, dramaturgjait, kritikusait, kutatóit hívja össze, Budapestet jelölve ki a kultúrák közötti párbeszéd színhelyéül.

Szakmai programjaink keretében 2005-ben a Magyar Színikritikusok Céhével és a Színházi Kritikusok Nemzetközi Szövetségével együtt nyílt kerekasztal-beszélgetést szerveztünk a magyar színházról és drámáról, melynek címe „Dráma élesben” volt.
 

2007-ben „Drama and Postdramatic Theatre” (Dráma és posztdramatikus színház) című nemzetközi workshopunk vezetésére Hans-Thies Lehmannt – a frankfurti Johann Wolfgang von Goethe Egyetem Színház -, Film - és Médiatudományi Intézetének professzorát –, a téma nemzetközileg elismert színházi szakemberét kértük fel. A workshop Hans-Thies Lehmann könyve (Postdramatisches Theater) mentén a színházi szöveg alapvetően megváltozott helyzete által felvetett kérdésekre fókuszált.

Hans-Thies Lehmann nyitó előadása: Posztdramatikus színház és a tragédia hagyománya (2007. november 25. OSZMI)
A drámától a posztdramatikus színházig - pódiumbeszélgetés (2007. november 29. OSZMI)
A dráma nem kulcs - Beszélgetés Hans-Thies Lehman-nal (Színház folyóirat)


2008-ban „What was before the after? Reflecting on the Past in Post-Socialist Countries.” (Mi volt az után előtt? Múltfeldolgozás és a kortárs színház a posztszocialista országokban.) címen – Magyarországon először – nyilvános nemzetközi szimpóziumot szerveztünk közelmúltunk színházi feldolgozásáról. A beszélgetéssorozat a múltfeldolgozás színpad és dráma adta lehetőségeinek, egyes történelmi események, korszakok megjelenítésének, a színház politikai és társadalmi felelősségvállalásának kérdéseit hozta mozgásba.

Részletes program az előadások absztraktjaival
 

Szintén ebben az évben került megrendezésre „Theatre. Criticism. Today.” (Színház. Kritika. Ma.) címen az a szeminárium, amely Ian Herbert brit színikritikus vezetésével a színházi kritikaírás helyzetét és lehetőségeit járta körül.

Magyar színház európai fénytörésben - a Színház. Kitika. Ma. című nemzetközi színikritikus-szeminárium kiadványa (Színház folyóirat, 2009. augusztus)
 

2009-ben „Twenty Years After - Dramaturgy and Theatre in the Visegrad Countries and in Central-Eastern Europe” címmel szervezünk nemzetközi konferenciát és vitasorozatot, mely Közép- és Kelet-Európa (különös tekintettel a visegrádi országokra) színházainak és drámaírásának 1989 utáni, új irányvonalait veszi célba, színházi tereink rendszerváltás utáni átalakulására kérdez rá.

Részletes program


Előadók érkeztek (és érkeznek) a programokra többek között Angliából, Bulgáriából, Csehországból, az Egyesült Államokból, Észtországból, Horvátországból, Lengyelországból, Németországból, Oroszországból, Romániából, Szlovákiából, Szlovéniából.